Pocketor 95 - Alu with Fenrir engraving
40 points to the loyalty system
Parameters
| Blade material | Sandvik 14C28N, HRC 60±1 |
|---|---|
| Body material | AISI 420 |
| Blade type | Modern SEAX |
| Blade thickness | 3,0 mm |
| Grind | Flat & Groove |
| Sharpening angle | 40° ( 20° / 20° ) |
| Total length | 215 mm (±3 mm) |
| Blade length | 95 mm (±3mm) |
| Handle length | 120 mm (±3 mm) |
| Surface finish | Satin stonewash |
| Lock type | Liner Lock |
| Opening | Back flipper |
| Scales | Anodized aluminum |
| Pocket clip | Titanium alloy |
| Knife weight | 165 gramů |
| Designed by | Sven Värmsson, Netherlands |
